🎁 Predvianočný výpredaj sa zľavou až 50 %! Doručíme do Vianoc!



Lino, alebo PVC? Akú podlahovú krytinu vybrať do interiéru?

Než zvolíte samotný dekor novej podlahy, mali by ste sa rozhodnúť, či dáte prednosť línu alebo PVC. Nie je to jedno a to isté. Aké výhody a nevýhody vstúpia do vášho interiéru s prírodným linoleom a aké s umelým PVC?

Výber podlahových krytín je teraz nepreberný. Netýka sa to len dekorov, ale aj materiálov. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu odmietnete metrážový koberec, drevenú alebo plávajúcu podlahu, zostáva ešte mnoho ďalších podlahových materiálov – linoleum, PVC, vinyl v roliach aj marmoleum.

Hoci sa na prvú dobrú môže zdať, že je to jedno a to isté, tak nie je. Každá z podlahových krytín má svoje špecifické vlastnosti, ktoré ovplyvnia atmosféru v interiéri, tepelnú pohodu, samotnú životnosť aj potrebu následnej údržby. Preto je dôležité venovať výberu podlahovej krytiny dostatok času.

Nie je lino ako linoleum

Keď sa povie lino, väčšine ľudí sa vybaví oku nie príliš lahodiaca podlahová krytina, ktorá pred tridsiatimi rokmi bola všade – v bytoch, v nemocniciach, v kanceláriách, v školách a na úradoch. Lenže s pravým linoleom mala spoločného je málo.

S výrobou linolea, ktoré patrí medzi prírodné podlahové krytiny, sa začalo už koncom 19. storočia. Jeho názov vznikol spojením dvoch latinských pojmov: linum (ľan) a oleum (olej). Tieto dve kľúčové suroviny sa na výrobu linolea používajú dodnes. Krytina obsahuje ľanový olej, živicu, korkovú alebo drevitú múčku, pigmenty, vápenec a jutu. Linoleum sa na trhu predáva pod rôznymi značkami, jednou z nich je Marmoleum, ktoré občas býva považované za samostatný typ krytiny.

Zloženie linolea, ktoré je naskrz prírodné, podlahové krytine prepožičiava celý rad žiaducich vlastností. Linoleum je príjemné na dotyk, izoluje teplo aj zvuk, je pružné, čiastočne priedušné, antistatické a navyše odolné. S ohľadom na čiastočnú priedušnosť je možné lino použiť aj na podkladoch, ktoré nie sú vždy úplne suché. Do kúpeľní sa ale nehodí, pretože menej odoláva vode.

Aj linoleum má svoje mínusy. Pretože je to pórovitý materiál, je nutné ho pravidelne ošetrovať, a to buď pastovaním, alebo voskovaním. Inak linoleum stráca lesk a vysychá. Lino je tiež náchylnejšie na UV žiarenie, môže preto žltnúť alebo naopak tmavnúť. Preto ho neklaďte do miestností, kam dopadá priame slnečné žiarenie.

PVC je štýlová krytina

Tiež PVC má svoju tradíciu. S pôvodným umelým linom nemá dnes už nič spoločné. PVC vie byť štýlové a ponúknuť riešenie pre rôzne obytné miestnosti. Vyrábajú sa PVC pre byty, záťažové PVC, k dispozícii sú krytiny s dekórom dreva aj s dekórom dlaždíc, a tak si v širokej ponuke PVC materiálov vyberie naozaj každý.

Svoj názov získala táto podlahová krytina podľa materiálov, z ktorých je vyrobená. Skratka PVC znamená polyvinylchlorid. Niekedy sa táto podlahová krytina nesprávne označuje ako vinyl. Zatiaľ čo PVC podlahy sú mäkčené a dodávajú sa v roliach, vinyl je tvrdený a spravidla sa pokladá v lamelách.

Polyvinylchlorid sa ukázal ako stvorený na podlahy – je pružný, tlmí kročajový hluk, má výbornú tepelnú vodivosť, a tak ho možno kombinovať s podlahovým vykurovaním. Dobre odoláva vode, takže je možné ho použiť aj v kúpeľniach alebo v kuchyniach. PVC je antialergénny, preto je vhodné do domácností, kde žijú astmatici alebo alergici. Dobre sa upratuje (stačí povysávať alebo vytrieť) a na rozdiel od lína je bezúdržbové. Veľkou estetickou výhodou je široký výber dekorov.

Pokiaľ nad PVC podlahou premýšľate, mali by ste vedieť, že existujú dva druhy: homogénne a heterogénne.

  •       Homogénne PVC podlahy majú po celej hrúbke rovnaké zloženie, sú kvalitnejšie a aj o niečo drahšie.
  •       Heterogénne PVC podlahy sa skladajú z niekoľkých vrstiev (podkladová, nosná, nášľapná). Sú cenovo dostupnejšie.

Pri výbere PVC je potrebné zohľadniť aj takzvanú záťažovú triedu a hrúbku nášľapnej vrstvy. Čím lepšie oba parametre budú, tým vyššia je odolnosť podlahy. Pred zaobstaraním PVC premýšľajte aj nad ideálnou šírkou rolky, aby zostalo čo najmenej zvyškového materiálu. PVC sa bežne predáva v trojmetrových a štvormetrových roliach, niekedy dokonca aj v päťmetrových. (Lino predávané pred roku 1990 bolo bežne k dostaniu v roliach o šírke 1,5 metrov, a tak sa muselo rôzne nastavovať.)

Pred pokládkou PVC sa uistite, že je povrch rovný, bez znečistenia, mastnôt alebo chemických látok. Ideálne je povrch vystierkovať, aby bol pevný, stabilný a suchý. Platí to najmä pri PVC, ktoré budete fixovať lepením.

Ako sa rozhodnúť: PVC alebo linoleum?

O výbere tej správnej podlahovej krytiny rozhoduje množstvo faktorov. Po prvé, záleží na tom, či dávate prednosť prírodným alebo umelým materiálom.

  •       PVC je veľmi odolné a bezúdržbové, skvele sa hodí do moderných interiérov a podľa typu zvládne aj vysokú záťaž.
  •       Linoleum je prírodný materiál, ktorý má svoju tradíciu a hodí sa preto aj do starších interiérov alebo rekonštrukcií. Jeho výhodou je dlhá životnosť, a to 50 až 70 rokov.

V prípade oboch podlahových krytín môžete voliť zo širokého spektra atraktívnych dekorov