Urobte si to na Vianoce pekné - vybrali sme pre Vás tie naj vianočné tipy.

Ako správne vyčistiť koberec?

Ani škvrna od červeného vína nie je koniec sveta

Koberce krásne dopĺňajú interiér , sú príjemne mäkké a doprajú tak pohodlie vašim nohám . Avšak, čo robiť ak koberec ušpiníte alebo len chcete udržať jeho prvotriedny vzhľad čo možno najdlhšie ? Čistenie kobercov nie je žiadna veda, chce to len dodržiavať ten správny postup. Potom ani domáci miláčikovia alebo detská tvorivosť už nemusia byť pre vašu i dom ácnosť strašiakom.


Tip: Zistite na koľko by Vás vyšlo si koberec nechať profesionálne vyčistiť.


Základom je pravidelná starostlivosť

Úplne najjednoduchší tip, ako udržať koberec v dobrej kondícii, je pravidelné vysávanie. Klasické vysávanie zaistí základnú údržbu, ktorú bezpochyby koberec potrebuje. „Základom nie je nič prekvapujúce, pravidelne sa o koberec starať – vysávať. Akurát dávajte pozor, aký typ koberca doma máte, pretože práve dĺžka vlasu je častým kameňom úrazu. Typ s krátkym vlasom je v podstate bezúdržbový, ale typ Shaggy, ktorý má vlas dlhý, je veľmi náchylný na použitie rotačnej kefy vysávača. Rotačná kefa na seba môže nabaľovať dlhé vlákna, a môže tak dôjsť k ich vytrhávaniu. Pokiaľ by vysávač aj bez rotačnej kefy vytrhával vlas, znížte jeho výkon. A preto by ste sa mali už pri nákupe vysávača pýtať po hlavici s nastaviteľnou voľbou sania či rotačnou hlavicou. Pokiaľ doma máte iba kusový koberec, ktorý môžete v miestnosti premiestniť, tak ho raz za čas vezmite a vonku vyprášte. Je dobrékoberec takto zbaviť nečistôt, ktoré by vysávač nemusel pojať. Kusový koberec nikdy neklaďte na mokrú podlahu, vždy najskôr počkajte, kým podlaha uschne.

Káva ani červené víno koberec neohrozí

Pokiaľ je nečistota väčšieho rázu, nebojte sa použiť chemické prípravky na koberce určené. Častým strašiakom je káva alebo červené víno, nič sa však nedeje, pokiaľ škvrnu okamžite odstránite. Koberec najprv vysajte, a následne na povrch nastriekajte čistič, pomocou huby alebo handričky vytvorte penu, a nechajte ju adekvátne dlho pôsobiť. Po vyschnutí stačí len zvyšky povysávať. Ideálne je mať takýto prípravok doma, pretože čím skôr je škvrna odstránená, tým menšia je pravdepodobnosť, že vám fľak na koberci priľne. Pozor, čistiaci prostriedok si najskôr vyskúšajte na malej časti koberca, aby ste mali istotu, že nedôjde k zmene farby koberca.

 

Koberec ako nový

Blíži sa návšteva, sviatky, alebo jednoducho len chcete oživiť zašlú slávu vášho koberca a nemáte toľko času? Skúste takzvané suché čistenie, ktoré zvládne každý. Koberec stačí vyluxovať a následne naň naniesť prášok určený na suché čistenie. Prášok zapracujte do koberca kefou alebo vysávačom s rotačnou kefou. Nechajte pôsobiť ideálne cez noc, a následne ho vysajete aj s naviazanými nečistotami. Výhodou je, že koberec v podstate hneď po vyčistení môžete používať, a navyše bude o poznanie mäkší. Suché čistenie navyše zvládnu aj citlivejšie materiály.

Je čistí rna v ždy najlepšie riešenie ?

Koberec si raz za čas zaslúži vyčistiť „z gruntu”. K tomu je vhodne zaistiť si hustú penu, ktorú koberec vykefujete zamokra. Nemal by sa ale premáčať, inak môže stratiť svoju kvalitu a farbu. Čistenie kobercov v čistiarňach sa potom odporúča prevažne v prípade, že máte doma drahší kúsok, o ktorý sa treba starať šetrná s určitou znalosťou materiálu. „Čistiarne v Česku a na Slovensku fungujú v dvoch typoch. Jedny sú strojové, kedy koberec ide cez valce, ktoré jednotlivé vlákna čistia. Druhé sú manuálne a tam skutočne človek čistí koberec kúsok po kúsku - tento variant je pracnejší a tým pádom aj drahší. Využitie čistiarní sa vypláca najmä v prípade ručne tkaných kobercov či vyrobených z prírodných materiálov ako sú vlnené koberce. Vtedy na odbornom očistení nešetrite, pretože ručné čistenie bude pre materiál vhodnejšie a koberec vám vydrží naozaj dlho.

Pokiaľ by ste predsa len radšej prenechali prácu čistenia koberca profesionálom, mrknite na tento odkaz.