🍀 Pokoste ceny umelých tráv s kódom TRAVA. Výpredaj tráv a zľavy až 28 %.

Ako vybrať kusový koberec?

Koberec má v interiéri svoju veľkú úlohu: dokáže vhodne doplniť vybavenie miestnosti, stane sa nosným dekoratívnym prvkom, vymedzí priestor na zábavu a vnesie do priestoru rovnováhu. Nákup dokonalého koberca ale môže byť výzva. Ako vybrať ten pravý? Ako zvoliť správnu veľkosť, materiál, štýl a prevedenie? Existuje mnoho faktorov, ktoré treba vziať do úvahy. A zdanlivo nekonečný rozsah možností tento proces nijako neuľahčuje.

Preskúmajte nášho sprievodcu a nájdite ten najlepší koberec pre vaše vnútorné alebo vonkajšie priestory.

Ako vybrať kusový koberec?

Máte radšej video? Marek vás výberom koberca prevedie.

Aké aspekty je potrebné zvážiť pred nákupom koberca

VEĽKOSŤ A TVAR KOBERCE

Výber správnej veľkosti a tvaru je prvým dôležitým bodom. Pre harmóniu priestoru sú proporcie jednotlivého vybavenia rozhodujúce. Príliš malý koberec môže spôsobiť, že sa priestor opticky zmenší, zatiaľ čo opačný výber, teda príliš veľký koberec, nabúra vyváženosť miestnosti.

Väčšina výrobcov používa štandardné rozmery kobercov. Pokiaľ máte špecifický rozmer, ktorý im nezodpovedá, je možné koberec vyrobiť na mieru aj z metrážneho koberca vrátane obvodového obšitia.

Ako zvoliť správnu veľkosť

Najjednoduchším spôsobom, akosi predstaviť reálnu veľkosť koberca v miestnosti, je vyznačiť si jeho veľkosť na podlahe pomocou papierovej pásky. Vďaka tomu zistíte, či koberec nebude niekde vadiť pri prechode alebo či sa nebude dotýkať nábytku.

Alternatívne môžete použiť náš on-line plánovač podláh, kam môžete ľahko nahrať fotografiu vášho interiéru.Otvoriť plánovač

Najklasickejším tvarom koberca je obdĺžnik. Štvorcové koberce je možné využiť tam, kde opisujeme zhodný štvorcový tvar, napríklad pri štvorcovom jedálenskom stole alebo sedacej súprave do pravidelného tvaru L či U.

Okrúhle koberce môžu vhodne vyvážiť veľké množstvo hrán v interiéri, veľmi dobre sa dopĺňajú napríklad s okrúhlymi konferenčnými stolíkmi.

Okrúhle koberce

Ako zvoliť správnu veľkosť koberca?

Pozrite sa na pár ukážok, ako môže byť koberec umiestnený v obývačke a ako umiestniť koberec k sedačke. Viac tipov nájdete v našom článku Ako zvoliť správnu veľkosť kusového koberca .

Koberec pod celou sedací zónou

1. Koberec je umiestnený pod celou sedacou zónou

 Koberec je umiestnený pod prednými nohami sedačky a kresiel
2. Koberec je umiestnený pod prednými nohami sedačky a kresiel

Koberec je umístěn pouze okolo konferenčního stolku
3. Koberec je umiestnený iba okolo konferenčného stolíka, veľkosť koberca by mala byť vždy väčšia ako samotný konferenčný stolík

Kulatý koberec
4. Okrúhly koberec umiestnite tak, aby vyplnil priestor medzi sedačkou a prípadnými kreslami, nemal by presahovať von zo sedacej zónyAko vybrať veľkosť koberca do inej miestnosti?

ŠTÝL, MATERIÁL A FAREBNOSŤ

Existuje zdanlivo nekonečne možnosťou štýlu kobercov. Dizajn a farebnosť idú často ruka v ruke s materiálom. Zatiaľ čo tradičnými kobercami v orientálnom vzore sa zariaďujú klasické až rustikálne interiéry, moderným škandinávskym priestorom pristanú geometrické vzory a dlhší vlas a boho štýlu naopak prírodné materiály a strapce.

V rámci jednej domácnosti môžete skombinovať aj viac druhov kobercov, a to ako farebne tak aj materiálovo. Horúcim trendom je aj vrstvenie kobercov či využitie rôznych tvarov v jednej miestnosti.

Každý domov je individuálny. Pokiaľ si nie ste istí, ako vybraný koberec bude ladiť s vybavením či štýlom miestnosti, vyskúšajte našu jednoduchú aplikáciu na vizualizáciu koberca. Stačí vložiť fotku priestoru a hneď vidíte výsledok. Môžete tiež osloviť našu interiérovú dizajnérku , s ktorou výber osobne skonzultujete.

Existuje nespočetné množstvo interiérových štýlov

Materiály, z ktorých sú koberce vyrobené, môžeme zhrnúť do troch základných kategórií.

1. Prírodný vlas: vlna, bavlna, hodváb, juta, sisal

Plusy: odolný a trvanlivý materiál, konkrétne vlnené koberce sú úžasnými tepelnými izolantmi.

Mínusy: vyššia obstarávacia cena, nutnosť profesionálneho čistenia, farbené hodvábne koberce sú veľmi náchylné na prípadné znečistenie.

Prírodný materiál kobercov

2. Syntetický vlas: akryl, polyester, polypropylén

Plusy: cenovo dostupný, ľahko sa čistí, veľmi odolný voči škvrnám.

Mínusy: ľahšie sa kontaminuje plesňami a baktériami z opakovaného znečistenia alebo nehôd domácich maznáčikov či detí, môže vyžadovať výmenu skôr ako koberce z vlny alebo prírodných vlákien.

Syntetický materiál kobercov

3. Umelý hodváb: viskóza, hodváb z bambusových alebo banánových vlákien

Plusy: cenovo dostupné; výrazné vzory môžu skryť prípadné nečistoty.

Mínusy: viskóza je ako savá huba – nielenže priťahuje vlhkosť a olej, ale aj obyčajná voda môže zničiť vlákna.

Hodvábne kusové koberce

ŠTRUKTÚRA VLASU KOBERCA

Okrem materiálu je pre vzhľad koberca rozhodujúca aj technika výroby koberca, teda štruktúra jeho vlasu. Medzi základné konštrukcie materiálu patrí slučkový a strihaný vlas.

Ručne viazané koberce

Táto pôvodná výrobná metóda je najmä pri drahších kobercoch využívaná dodnes. Ručne viazané koberce vznikajú technikou vväzovania uzlov z vlnených a zriedkavejšie aj hodvábnych nití. Táto technika umožňuje vytvárať pestrofarebné vzory, jedná sa o luxusné koberce.

Strojne viazané koberce

Pomocou automatických strojov je napodobňovaná metóda ručného viazania kobercov. Výhodou tejto metódy je predovšetkým rýchlosť. Vďaka tomu sú strojne viazané koberce cenovodostupnejšie.

Jednoduché tkané koberce

Tkané koberce už nie sú také bežné ako pred pár desaťročiami. Pokiaľ na ne narazíte, pôjde pravdepodobne o behúne. Častejším vykonaným sú takzvané bukláky (buclé/buclé). Jedná sa o koberce bez klasického vlasu as nízkou slučkou. Vyrobené sú obvykle z jutového, sisalového alebo kokosového vlákna.

Všívané koberce

Najrozšírenejším typom koberca je všívaný, ktorý sa vyrába strojovým všívaním priadze do podkladovej tkaniny. Hlavnou prednosťou týchto kobercov je ich pevnosť a jemnosť. Všívané koberce sa ďalej delia na slučkové koberce a strihané koberce.

Vpichované koberce

Jedná sa o koberce s najvýhodnejšou cenou, ktoré sa vyrábajú z recyklovaných materiálov, rovnakou technológiou ako všívané koberce. Oproti všívaným kobercom však majú nižšiu kvalitu. Vďaka nízkej cene sa často používajú ako záťažové koberce v komerčných priestoroch.

ĎALŠIE TIPY PRE DOKONALÝ VZHĽAD A FUNKCIU KOBERCA

Pokiaľ ste si práve vybrali dokonalý koberec pre váš domov, podporte jeho životnosť a správnu funkčnosť impregnáciou či vhodnou podložkou.

Impregnácia

Táto povrchová úprava ošetrí koberec a poskytne mu ochranu pred najbežnejšími fľakmi, či už je to vyliaty čaj, nehoda domáceho maznáčika alebo škvrna od obľúbenej dobroty. Nano impregnácia vydrží na koberci (podľa záťaže) zhruba 2 až 3 roky, prípadne 5 vypraní. Impregnáciu si môžete naniesť jednoducho sami, alebo si ju u nás objednať rovno s vybraným kobercom.Impregnácia vo fľaštičke
Impregnace na kusové koberce

Protišmyková úprava

Gumové podložky sú minulosťou. Vďaka tomuto latexovému náteru s veľmi jednoduchou aplikáciou váš koberec nikdy neskĺzne. Ide o jemnú vrstvu, ktorá nijako nepoškodí podlahu, rýchlo uschne a odolá mechanickému poškodeniu.Protišmykový náter na koberce
Protišmyková úprava kobercov

Čistenie kobercov

Vyvinuli sme najefektívnejší prostriedok, ktorým jednoducho vyriešite všetky nečistoty. Stačí nastriekať na škvrnu, nechať pár minút pôsobiť a zotrieť. Čistič je navyše vhodný aj na ostatné typy textilných povrchov, napríklad čalúnenie v domácnosti aj v aute, topánky a ďalšie.

Pokiaľ sa do čistenia nechcete púšťať sami, môžete to nechať na našich profesionálov. Kusové koberce vyčistíme s dopravou zadarmo, o metrážne sa postaráme u vás doma. Spočítajte si cenu čistenia na pár kliknutí.Profesionálne čistenie kobercov
Profesionálne čistenie koberca


Pozrite sa na kusové koberce

Súvisiace články z kategorie Aladinov radca

Ako nainštalovať kobercové lišty

Ako nainštalovať kobercové lišty

Aladin radí, ako presne postupovať pri inštalácii kobercových soklových líšt TL55.
Čítať viac
Ako nainštalovať podlahové lišty

Ako nainštalovať podlahové lišty

Tu sa dozviete, ako nainštalovať podlahové lišty, vrátane potrebných nástrojov a základných krokov na dosiahnutie profesionálneho výsledku.
Čítať viac
Ako sa starať o laminátovú podlahu

Ako sa starať o laminátovú podlahu

Správna starostlivosť o laminátovú podlahu je kľúčom k jej dlhému životu a krásnemu vzhľadu. Objavte osvedčené metódy a odporúčania, ako udržať vašu laminátovú podlahu v perfektnom stave.
Čítať viac