Urobte si to na Vianoce pekné - vybrali sme pre Vás tie naj vianočné tipy.

Koberce a jejich materiályKoberce a jejich materiály
Koberce: Z akých materiálov sa vyrába a aké majú vlastnosti?

Zvoliť správny koberec do interiéru nie je len tak. Na výber máte celý rad typov a prevedení. Aby vám koberec dobre slúžil a splnil svoj účel, venujte pozornosť materiálu, z akého je vyrobený. Pripravili sme pre vás ich prehľad.

Po prvé, materiály kobercov sa delia na prírodné a umelé. Záleží najmä na vašich preferenciách a životnom štýle, akej kategórii dáte prednosť. Napríklad vlnené koberce sú známe svojou kvalitou a dlhou životnosťou – ide o investíciu, ktorá pretrvá desaťročia. Umelé koberce zase majú iné vítané vlastnosti – napríklad sa ľahko udržujú a môžu ponúknuť nízku cenu.

Polypropylén: Materiál moderných kobercov

Súčasné kusové aj metrážové koberce sa vyrábajú najčastejšie z polypropylénu , ktorý býva označovaný ako PP. Je to syntetický materiál, ktorý sa ľahko udržuje , použiť môžete aj chemické prípravky na čistenie škvŕn. Ďalšou výhodou je nízka cena .

Polypropylén ale nie je len jeden. Delí sa na ďalšie varianty:

  • BCF je základný typ polypropylénového koberca, je najlacnejší. Nemá antistatické vlastnosti. Prokoberce z BCF je typický jemný, často rozstrapkaný vlas. Tieto koberce bývajú tenšie, čo zodpovedá aj ich kratšej životnosti.
  • Heatset je materiál, ktorý sa prezýva umelá vlna. Na dotyk je príjemný, vyberať môžete z pestrej palety jasných farieb. Je odolnejší voči prešľapaniu a mechanickému poškodeniu. Drží si svoju farbu.
  • Frisé je vlákno zložené z dvoch a viacerých jednotlivých vlasov zakrútených do seba. Koberec z tohto materiálu je odolnejší. Často sa používa pri kobercoch s dlhým vlasom (tzv. shaggy koberce).


Polyester pre rôzne druhy kobercov

Ďalším hojne používaným materiálom je polyester , ktorý býva značený aj ako PES. Koberce vyrobené z PES bývajú jemnejšie, lesklejšie a odolnejšie . Sú tiež drahšie ako polypropylén. Polyester sa používa na výrobu kobercov s krátkym aj dlhým vlasom. Chôdza po polyesterovom koberci pripomína chôdzu po obláčiku.

Polyamid pre kvalitné a odolné koberce

K umelým materiálom kobercov patrí aj polyamid značené aj ako PA. Vyrábajú sa z neho metrážne aj kusové koberce. Pri kusových kobercoch sa používa materiál pre nízku slučku vlákna, ktorá je odolná a vzor na ňu býva vytlačený. Tento spôsob výroby koberca nahráva nízkej cene. U metráží sa obvykle jedná o kvalitné koberce, ktoré sú odolnejšie ako polypropylénové koberce, bývajú lesklejšie a mávajú takzvaný efekt máp . To znamená, že sa mení farba koberca podľa toho, ako sa nahne vlas. Z polyamidu sa vyrábajú aj záťažové koberce , ktoré sa používajú v hoteloch, administratívnych budovách, kanceláriách alebo v komerčných priestoroch. Okrem vysokej odolnosti vynikajú tieto koberce aj ľahkým čistením.

Akryl pre husté vlákna

Umelý materiál akryl umožňuje vyrábať koberce s vysokou hustotou vlákien. Je veľmi jemný a podobá sa vlne, ale na rozdiel od vlny je lacnejšie a synteticky vyrobený. Z hľadiska horľavosti je na tom ale horšie – horí ľahšie ako vlna . Aj z tohto dôvodu sa nepoužíva v komerčných priestoroch.

Polyetylén pre umelé trávniky

Polyetylén, ktorý býva značený ako PE, sa používa hlavne na výrobu umelých trávnikov . Materiál je odolný proti poveternostným vplyvom , obvykle máva UV ochranu, takže sa nevyšisuje, je veľmi pevný a nesaje vodu.

Vlna ako prírodný izolant

V kategórii prírodných materiálov je obľúbená vlna , čo je tradičný materiál na výrobu kobercov . Vlnené koberce sú veľmi dobré izolanty , upravujú mikroklímu v miestnosti. Ak je v interiérivlhko, vlna ho nasaje, keď je sucho, vlhkosť uvoľní. V miestnosti sa potom lepšie dýcha. K ďalším výhodám vlnených kobercov patrí vysoká odolnosť a dlhá životnosť . Vydržia aj desiatky rokov. Istou nevýhodou je, že nový koberec púšťa vlákna (takzvaný plávajúci vlas), ale to je normálne a časom o túto vlastnosť vlnený koberec príde. Vlna je doposiaľ neprekonaný materiál používaný pri výrobe kobercov. Oproti iným prírodným materiálom má tú výhodu, že vlnený koberec zaobstaráte za rozumnú cenu . Najlepšia býva novozélandská vlna – je totiž najodolnejšia, najjemnejšia a púšťou najmenej plávajúceho vlasu.

Viskóza má vysoký lesk

Viskóza je prírodné vlákno, ktoré je jemnejšie ako vlna a má vysoký lesk . Rovnako ako vlna púšťa plávajúci vlas, keď je koberec nový. Viskóza je trochu citlivá na spôsob čistenia – stačí iba poliatie vodou a na koberci môže zostať škvrna. Odporúča sa teda čistiť koberec iba  suchou cestou.

Tencil pre jemné koberce

K prírodným materiálom sa radí aj tencil . Ide o špeciálny variant viskózového vlákna. Tencil je jemnejší a drahší . Nemá plávajúci vlas a nie je tak náchylný na vznik škvŕn v prípade nešťastného poliatia koberca.

Hodváb pre fajnšmekrov

Hodváb je samo o sebe ušľachtilý materiál. Je lesklé, prírodné. Je drahé a prestížne . Preto sa používa na ručne tkané koberce , ktoré sú veľmi odolné a nadčasové. Vlákno je veľmi tenké, a preto tkáčom umožňuje tvoriť koberce z mimoriadne malých a jemných uzlíkov. Preto výroba kobercov z hodvábu môže trvať aj roky. Kvôli vysokej cene sa ale v Českej republike príliš hodvábnych kobercov nepredáva.

Sisal pre slučkové koberce

Zo sisalu , prírodného materiálu, sa vyrábajú hlavne slučkové koberce . Používa sa pri ručne tkaných kobercoch aj pri strojovo vyrábaných kobercoch. Často sa z neho vyrábajú koberce typu bouclé (viď nižšie). Sisal je veľmi tvrdý a odolný materiál . Niekedy sa kombinuje s vlnou či inými materiálmi.

Kokosové vlákno pre rohože

Z kokosového vlákna sa vyrábajú hlavne rohože . Tento prírodný materiál je veľmi pevný. Jeho typickou prírodnou farbou je svetlo hnedá až béžová. Často sa ale farbí do rôznych motívov. Je odolný voči oderu a poveternostným vplyvom.

Bavlna pre ručne tkané koberce

Z bavlny sa najčastejšie vyrábajú tenké ručne tkané koberčeky , skôr menšieho rozmeru. Používa sa tiež ako prímes do vlnených, PES alebo viskózových kobercov. Bavlna je hrubšia ako viskóza, ale jemnejšia ako vlna. Zároveň je veľmi pevná a prateľná (tu ale záleží aj na použitých farbách). Z bavlny sa vyrába aj spodná vrstva ručne všívaných kobercov, tzv. backing.

 

Špeciálne koberce a materiály

Medzi kobercovou ponukou môžete objaviť aj špeciálne materiály, materiálové úpravy alebo koberce, ktoré sú menej typické. Napríklad:

  • Lurex . Sú to trblietavé vlákna, obvykle strieborné alebo zlaté. Pôsobia ako trblietky, ktoré sa ale časom môžu z koberca vytrácať.
  • Bouclé . Je to druh slučkového bezvlasého koberca, najčastejšie kusového. Je veľmi odolný, ľahký na čistenie. Niektoré tieto koberce sú použiteľné aj vonku (bazén, terasa). Väčšinou je vyrobený z Polypropylenu alebo Sisalu.
  • Plyš / mikroplyš / mikropolyester . Ide o veľmi jemné materiály, ktoré nemajú konkurenciu. Vlákna bývajú veľmi tenké, často tvoria koberce s vysokou hustotou. Tento materiál sa najčastejšie vyrába v Číne, kde má dlhú tradíciu. Micropolyesterové koberce sa často umiestňujú do detských izieb či spální, ale vyrábajú sa z nich aj kúpeľňové predložky.

Ako si s výberom koberca poradiť?

Veríme, že sme vám zoznamom materiálov kobercov a ich vlastností priblížili, čo od konkrétnych kusov môžete očakávať. Samozrejme existujú koberce, ktoré mixujú viac materiálovdohromady. V takom prípade kombinujú výhody a nevýhody oboch materiálov.

S výberom nového koberca vám radi pomôžeme. Využite naše ALL INCLUSIVE služby , v ktorých okrem iného nájdete napríklad dopravu zadarmo, zaslanie vzoriek zadarmo, vrátenie koberca do 365 dní, bezplatné vyhotovenie 3D vizualizácie, trojročnú záruku alebo odvezenie nevyhovujúceho koberca späť na predajňu.

Začnite napríklad tým, že si prezriete aktuálnu ponuku kobercov.