:point_right: Padajú ceny kusových kobercov. Využite zľavy až 23 %. :point_left:

Encyklopédia kobercov - Ako delíme koberce?


Koberce Bouclé (bez vlasu)
Koberce BCF (výborná cena)
Koberce Frisé (vlákna zmotaná)
Koberce Heatset (vlákna tepelne upravené)
Koberce Shaggy (dlhý vlas)
Koberce z Polyesteru (veľmi mäkké)
Koberce z Vlny (nezostarnú)



Prvé koberce sa na svete objavili asi pred 4000-4500 rokmi. Za ten čas prešli zaujímavým vývojom, menili sa materiály, vzory, veľkosti i spôsob použitia. Dnes sa jedná o jednu z najobľúbenejších podlahových krytín v domácnostiach, verejných aj komerčných priestoroch.

Najstarší koberec na svete, tzv. Pazyryk je starý zhruba 2500 rokov

Koberce dnes rozdeľujeme podľa niekoľkých parametrov, základným rozdelením však zostáva spôsob ich výroby. Ten je možné rozdeliť do dvoch základných kategórií.

Ručne vyrábané koberce

Ručne viazané koberce

Táto pôvodná výrobná metóda je najmä pri drahších kobercoch využívaná dodnes. Ručne viazané koberce vznikajú predovšetkým v ázijských krajinách ako je Irán, Afganistan, India alebo Nepál. V Európe je najväčším producentom ručne viazaných kobercov Turecko. Doteraz najväčší ručne viazaný koberec na svete bol v roku 2001 vyrobený v Iráne, meria 4343 m2 a váži okolo 22 ton.

Strojne viazané koberce

Pomocou automatických strojov je napodobňovaná metóda ručného viazania kobercov. Výhodou tejto metódy je predovšetkým rýchlosť. Vďaka tomu sú strojne viazané koberce cenovo dostupnejšie.

Jednoduché tkané koberce

Na tkaný koberec v dnešnej dobe už nenarazíte tak často, ako to bolo pred pár desaťročiami. Pokiaľ ale budete mať to šťastie, pravdepodobne sa bude jednať o behúň. Častejším vykonaným sú takzvané bukláky (buclé alebo bouclé). Ide o koberce bez klasického vlasu, ale s nízkou slučkou. Vyrobené sú obvykle z jutového, sisalového alebo kokosového vlákna. Tkané koberčeky sa vyrábajú aj v Českej republike.

Koberec bouclé nemá klasický vlas


Všívané koberce

Ide o najrozšírenejšiu metódu výroby kobercov. Odhaduje sa, že všívaných kobercov je na trhu takmer 90%. Výhodou tejto metódy je dosiahnutie vysokej jemnosti kobercov. Aby koberce získali vyššiu pevnosť, často sa k základnej vrstve pridáva druhá vrstva zo tkanej či netkanej textílie.

Vpichované koberce

Čo sa týka ceny, táto výrobná metóda nemá konkurenciu. Na výrobu vpichovaných kobercov býva používaný najlacnejší polypropylén, navyše ako podkladový materiál je často vybraná guma. Výsledný koberec potom nie je príliš odolný voči vonkajším vplyvom, napriek tomu práve vďaka svojej nízkej cene býva často používaný ako záťažový koberec najmä v komerčných priestoroch.

Ďalším logickým delením kobercov je ich rozdeľovanie podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Hodváb

Určite najdrahší a najoceňovanejší materiál na výrobu kobercov. Perzské koberce vyrobené z hodvábu majú tie najlepšie vlastnosti, ale kvôli príliš vysokej cene si ich nemôže dovoliť každý.

Viskóza (umelý hodváb)

Materiál kvalitou a vlastnosťami skutočne porovnateľný s pravým hodvábom. Koberce z tohto materiálu sú odolné, lesklé, farebne stále, príjemné na dotyk, mäkké. Viskóza sa získava z celulózy z niektorých druhov drevín. Je to teda prírodný materiál, ktorý je následne chemicky upravený.

Vlna

Vlna je obľúbený materiál na použitie na výrobu kobercov. Obvykle sa používa ovčia vlna, ale môže byť aj z iných zvierat. Vlnené koberce odpudzujú nečistoty a sú na dotyk veľmi príjemné a mäkké. Najkvalitnejšia vlna je produkovaná na Novom Zélande.

Polypropylén (syntetická vlna)

Polypropylén (PP) je syntetický materiál, ktorého vlákna sa získavajú z malých plastových granúl. Vďaka výrobnej technológii vyniká každý koberec výbornými vlastnosťami, podobnými vlne. Na rozdiel od nej je tento materiál vhodnejší pre alergikov. Koberce z polypropylénu tiež tak nezaťažia vašu peňaženku. Na ďalšie posilnenie odolnosti sa vlákna niektorých kobercov z polypropylénu tepelne upravujú (metóda Heatset).

Polyester

Z polyesteru sa najčastejšie vyrábajú koberce typu shaggy s dlhým vlasom. Polyester je na dotyk jemnejší, než polypropylén. Často na omak pripomína plyšové hračky.

Bavlna

Bavlnené koberce vynikajú svojou výdržou. Výhodou je aj ich vodeodolnosť. Z prírodnej bavlny sa obvykle vyrábajú iba menšie koberčeky.

Ženilka

Ženilka je špeciálny druh vlákna, kedy sa niekoľko jednotlivých vlákien pretká do seba. V kobercovom priemysle sanajčastejšiepoužívajú vlákna z polyakrylu alebo kombinácie z viskózy, polyesteru a bavlny. Ženilkové vlákno má mierne nariasený vzhľad, je silnejšie a mäkšie.

Juta

Aj jutové vlákna sú v kobercovom priemysle hojne využívané, avšak skôr ako základná vrstva, na ktorú sa viaže kobercový vlas. Juta je subtropická rastlina, ktorá rastie predovšetkým v Indii, Číne a Thajsku. Vlákna sú vyrábané zo stonky tejto rastliny a sú pevnejšie ako vlákna z bavlny.

Polyamid

Koberce vyrobené z polyamidu mávajú podobné vlastnosti, ako koberce z polypropylénu. Polyamid vyniká však ešte výhodnejšou cenou. Z polyamidu sa často vyrábajú koberce s veľmi krátkym vlasom, napríklad detské cesty.

Pri vyberaní koberca sa určite tiež stretnete s niektorými pojmami, ktoré môžu byť pre niektorých ľudí neznáme. Preto prikladáme malý praktický slovníček.

Heatset

Ide o špeciálnu tepelnú úpravu polypropylénového vlákna. Koberec touto úpravou získava vyššiu odolnosť a farebnú stálosť.

Shaggy

Ako shaggy sú označované všetky koberce s dlhým vlasom

Frisé

Je typ zvláštne krúteného vlákna. Koberce frisé (frizé) obvykle mávajú dlhší vlas so silnejšími zakrútenými vláknami.

Bouclé (buklák)

Je typ koberca, ktorý postráda klasický vlas, namiesto neho ponúka nízku slučku tvorenú pevnejším vláknom, obvykle z juty, kokosu alebo sisala.

Lurex

Lurex je úprava vlákna, ktorá pridáva kobercom lesklý strieborný efekt

3D efekt

Koberce s 3D efektom sú tvorené vláknami s rôznou dĺžkou. Vzor je tak viac plastický

Koberec s 3D efektom má rôzne dlhé vlákna.


Teraz, keď už ste experti na kusové koberce,

Pozrite si ponuku všetkých kusových kobercov