❕❕❕ Najväčšie akcie tohto roku: BLACK FRIDAY so zľavami až 70 %!

Vyberáte koberec? Spýtajte sa na radu Aladina, najväčšieho odborníka


Zaobstarávate si koberec do bytu, ale neviete si rady s výberom vhodného materiálu alebo rozmery? Nevešajte hlavu, Aladin vám poradí, ako taký koberec vybrať, aby dlho slúžil, a vy vďaka nemu spoznávali topí ďalekého Orientu aj krásy severských vzorov. Neváhajte ho pozvať aj domov, len nech vám ukáže, čo (nielen) lietajúci koberec všetko vie.

Skrotiť taký koberec dá síce zabrať, ale stačí poznať pár trikov a všetko zvládnete s ľahkosťou a pokojom. Žiadny učený z neba nespadol, a preto sa v prvom rade neváhajte opýtať na radu niekoho skúsenejšieho. Kto by mohol o kobercoch vedieť viac, než samotný Aladin?

Dvakrát meraj, raz rež


Starostlivo vyberte priestor, kde bude váš nový koberec odpočívať . Vezmite si na pomoc papier a ceruzku a pôdorys izby si vyznačte so všetkými potrebnými detailmi. Či už to je ten výklenok pri okne alebo dvere na opačnej strane miestnosti. Pusťte sa do merania a nehanbite sa, keď budete mať pocit, že niekde niečo nesedí, jednoducho každú stranu ešte raz metrom skontrolujte. Taký koberec dokáže byť neposedný a pre istotu si nechajte na každej strane rezervu pre prípadné úpravy. Zastrihnúť vlas alebo odrezať kúsok rohu ide vždy. Pokiaľ máte obavy čo s väčšími odrezkami, môžete si spoločne s deťmi vyrobiť napríklad rohožku pred dvere – fantázii sa medze nekladú a užijete si tak aj veľa netradičnej zábavy.

Čím začať pokládku koberca?


Aby sa kobercu dobre ležalo a neskrivil si ani jeden vlások, potrebuje ideálne rovný, suchý a čistý pelech bez trhliniek . Je dôležité surovú podlahu poriadne zamiesť a vyčistiť. Myslite na vlhkosť, ktorá je pri pokládke veľmi nebezpečná a môže váš koberec pekne potrápiť. Veľa našich hebkých parťákov sú z teplých krajín, a preto nemusia byť ľahké zvyknúť si na miestne podmienky. Váš barometer by nemal ukázať vyššiu ako 75% vlhkosť v byte a teplota by sa mala pohybovať okolo 18 °C. Pozorne pozorujte tietofaktory pri inštalácii koberca v suteréne alebo v staršom dome a zaistite si dostatočnú izoláciu ako prevenciu proti plesniam. Nenechajte dopustiť, aby koberec odletel na smetisko skôr, ako sa u vás doma poriadne zabýva.

Ako koberec uchytiť?


Povrch už je pripravený na prílet koberca, ako ale zaručiť aby sebou nemrskal av dome sa mu páčilo? Ako prvý nechajte koberec poriadne oddýchnuť , má za sebou dlhú cestu a potrebuje sa tzv. aklimatizovať – celý ho rozmotajte a aspoň pár hodín nechajte narovnaný, ideálne cez noc. Ak by ste tento prvý krok neurobili, koberec by sa mohol veľmi skoro zvlniť alebo na podlahe pokriviť. Jednou z možností, ako nový koberec uchytiť k podkladu, je využiť obojstrannú lepiacu pásku. Tú natiahnite po obvode stien a nový koberec na ňu nalepte. Toto riešenie sa ale hodí iba do menších a pokojných priestorov, ktoré nie sú tak frekventované. Aby aj samotný kobercový Aladin bol spokojný, odporúčame celoplošné podlepenie, ktoré zabráni vzniku hrčí. Podľa druhu miestnosti vyberajte aj lepidlo, tam kde sa chodí častejšie použite niečo silnejšie. Ako poslednú možnosť môžete zvoliť kobercovú podložku. Lepšie vám odhluční susedov zo spodného poschodia a ani oni nebude počuť každý váš krok. Rovnako sa nedostane vlhkosť k novému kobercu, ktorý ste si tak starostlivo vyberali. Podložku lepidlom taktiež prilepíte k pripravenému povrchu fixačným lepidlom a potom na ňu položíte samotný koberec.

Starajte sa o neho, ako o vlastné


Aby ladné krivky koberca zostali dokonalé aj naďalej, je základom ho pravidelne vysávať, a to 2-3x týždenne . Aj vy sa potrebujete každé ráno učesať, rovnako tak potrebuje každý správny koberec sem tam prečítať vlas, či už je najdlhší alebo sebakratší. Len pár upozornení od kobercového guru – pri type Shaggy sa vyvarujte používaniu vysávača s rotačnou kefou. Rotačná kefa na seba môže nabaľovať dlhé vlákna a krytina sa vďaka tomu oveľa skôr opotrebuje. Pri nákupe sa preto pýtajte vysávači s nastaviteľnou voľbou sania či rotačnou hlavicou. Pri dlhodobom používaní je z času na čas dobré koberec poriadne manuálne vyčistiť a trochu ho prevetrať. Ak máte teda možnosť koberec vytrepať, tak určite neváhajte a vonku koberec vyprášte.

Nebojte sa chemických prípravkov, nie je to žiadna veda


Dávate si popoludňajšiu kávičku, nohy máte na stole, v tom niekto zazvoní a vaša káva sa vyleje na nový koberec, ktorý si tak rozmaznávate. Nemusíte sa ani modliť ku všetkým bohom, aby škvrna zmizla, stačí vám voda a handrička. Pre hĺbkové čistenie alebo odstránenie odolného fliačika neváhajte siahnuť po niektorom z prípravkov, ktoré ponúka trh. Pri čistení suchou cestou najskôr nasypte absorpčný prášok na koberec a zapracujte ho do vlákien, potom nechajte pôsobiť a na koniec všetko vysajte. Ak sa nebojíte namočiť si ruky, stavte na preverený produkt a vyvarujte sa čomukoľvek obsahujúce čpavok – ten váš koberec nerád, mohol by totiž stratiť farbu alebo chlp. Nečistoty sa odstraňujú vlhkou handričkou alebo špongiou tak dlho, kým sa vylučuje nečistota. Potom už stačí nechať koberec len poriadne vyschnúť a potom pre istotu povysávať.

Kedy volať špecialistu?


Aby koberec dlho vydržal a vyzeral stále ako nový, zaslúži si raz za čas vziať poriadne "z gruntu". Pomocníci kobercového mága Aladina používajú metódu, kedy do povrchu vstrekujú čistiaci prípravok spolu s vodou a okamžite ho odvádzajú preč. Takúto starostlivosť si určite zaslúži drahší kúsok koberca z ďalekých krajín, ale aj váš obľúbený behúň, ktorý jednoducho len nechcete z nostalgie vyhodiť. České pobočky kobercového impéria fungujú v dvoch typoch. Jedny na starostlivosť o vašich chlpatých miláčikov používajú stroje, kedy koberec ide cez valce, ktoré jednotlivé vlákna čistia. Druhé sú manuálne a tam skutočne človek čistípomocou handričky koberec kúsok po kúsku, ako škriatok v Santove dielni. Táto varianta je síce pracnejšia, a tým pádom stojí aj o nejaký ten zlaťák viac, ale nemusíte sa báť, že by bol vynechaný hoci sebekratší vlások koberca. Pri vlnených alebo ručne tkaných pokladoch sa na niekoho so skúsenosťou obráťte pre istotu vždy.