💥 DNI MÔJKOBEREC: Hurá ušetriť až 55% na koberce, podlahy aj doplnky! Iba do pondelka.
Pokládka PVC a lina po celej ČR aj Slovensku. Nemusíte sa o nič starať. All inclusive služby od mojkoberec.sk.

Priestor pre formulár a argumenty

Pokládku PVC a lina ale môžete zvládnuť aj sami. Pre tých z vás sme si pripravili malý návod krok za krokom ako položiť PVC, linoleum.

Ako na pokládku PVC a linolea?

V bytoch aj komerčných priestoroch sa vo veľkom objavujú PVC podlahy a linoleum, ľudovo zvané lino. Sú podobné, avšak PVC podlahy majú syntetický pôvod, skratka PVC označuje polyvinylchlorid, a linoleum je prírodný obnoviteľný materiál vhodný pre alergikov. PVC podlaha je mäkká, linoleum tvrdé.

Oba dva typy podláh sú tak obľúbené aj kvôli dobrej cenovej dostupnosti, Čechov domácich majstrov poteší aj možnosť položiť si ich vlastnými silami. Ako prebieha pokládka PVC a pokládka lina? Postup je zhodný.

Aké náradie si na pokládku PVC pripraviť?

Na samotnú pokládku si prichystajte:

  • oceľové pravítko,
  • nôž s rovnou a zahnutou čepeľou,
  • kladivko,
  • strúhač krajov,
  • prítlačný valec,
  • teplovzdušnú zváračku,
  • kvalitné lepidlo a špachtľu pre jeho rozotretie,
  • čistiaci prostriedok na odstránenie lepidla na miestach, kde sa rozleje,
  • ručnú frézku,
  • zváracie šnúry.

Dobrou vychytávkou je aj vankúšik pod kolená, predsa len budete celý čas kľačať.

Ak niektorý z nástrojov nemáte, môžete si ho požičať. Buď od kamarátov, alebo od špecializovanej firmy zameranej na prenájom stavebného vybavenia.

Podklad je nutné nachystať vopred

Pokládka lina a PVC vyžaduje pevný, suchý, rovný a samozrejme čistý podklad. Pokiaľ taký nemáte, vyrovnajte ho stierkou. Následne je vhodné podklad napenetrovať, potom k nemu lepšie priľne lepidlo.

Samotné linoleum či PVC podlahu by ste aspoň deň vopred mali umiestniť do miestnosti, kam ich budete pokladať. Aklimatizujú sa na teplotu a podmienky interiéru, budú sa vám lepšie pokladať.

Ak máte v miestnosti podlahové kúrenie, dva dni pred pokládkou ho vypnite a zapnite až dva dni po nej. Na pokládku je potrebná teplota nad 18° C a vzdušná vlhkosť pod 70%.

Pokládka lina a PVC podlahy

Pásy linolea režte špeciálnym nožom a ukladajte ich v jednom smere s mierne prekrytými okrajmi. Tieto okraje zrežete, až položíte celú plochu, aby k sebe pásy tesne priliehali.

Pásy sa lepia lepidlom podľa návodu na obale lepidla, lepidlo nanášajte na podklad špachtľou, rozotierajte a ihneď do neho zatláčajte linoleum. Nezabudnite dodržiavať potrebnú dobu schnutia.

Vzduchové bubliny vytláčajte smerom od stredu k okraju a na záver použite prítlačný valec. Zle priliehajúce diely je možné zaťažiť závažím, avšak pozor, nech vám neurobí ryhy v povrchu lina.

Spoje linolea je odporúčané zvariť pomocou zváracích šnúr a pištole pri teplote zhruba 350 °C. Ručnou frézkou spoja zarovnáte na úroveň povrchu. Dajte si však pozor, aby pri zváraní bolo už úplne suché lepidlo.

Na záver môžete na vašu novú podlahu naniesť pár vrstiev voskového náteru, ktorý zlepšuje odolnosť a predlžuje životnosť.