🔔 Podlahy a metrážne koberce v AKCII! Využite až 44% zľavu s kódom PODLAHA15.

Slučkové alebo strihané koberce? Kam sa hodí a prečo?

Koberce je možné deliť podľa niekoľkých kritérií, či už podľa vzhľadu, materiálu alebo ich ideálne použitie. Dajú sa však odlišovať aj podľa štruktúry vlasu, a to na slučkové alebo strihané, podľa toho, či všitá slučka bola ešte následne rozstrihnutá. Ako to ovplyvňuje vlastnosti koberca? To vám ukáže nadšenec do kobercov, samotný Aladin.

Čo veľmi ovplyvňuje životnosť a odolnosť koberca? Predovšetkým to, ako sa o neho majiteľ stará, ako je namáhaný, ale aj to, z čoho je vyrobený. Ďalším dôležitým kritériom je aj štruktúra vlasu. Typ nášľapnej plochy môže výrazne zahýbať s obstarávacou cenou koberca, rovnako ako určuje jeho vlastnosti. Aladin vám poradí, ako sa zorientovať v základných typoch.

Čo nám o koberci povie jeho konštrukcia

Existuje hneď niekoľko možností, ako môže konštrukcia nášľapnej vrstvy koberca vyzerať. Základnou charakteristikou tzv. nášľapnej plochy je jej skladba zo zvisle usporiadaných vlákien, ktorých hustota na meter štvorcový určuje kvalitu a výdrž koberca. Podľa technologického prevedenia rozdeľujeme slučky a strihaný vlas – to prvé je odolnejšie a lepšie na údržbu, naopak druhý variant vyzerá na pohľad hebko a prepychovo.

V znamení odolnosti

Plocha koberca, po ktorej chodíme, je v prípade slučkových kobercov tvorená, ako už asi všetky napadne, malými slučkami upevnenými k podkladu. Slučka, ktorá niekomu môže pripomínať aj uzlík, zvyšuje odolnosť koberca, preto je takýto typ podlahovej krytiny vhodnejší do miestností s náročnejšou prevádzkou a vysokou záťažou. Vďaka tvarovej pamäti sa slučka vždy vracia do pôvodnej podoby a vlas koberca je tak lepšie chránený pred zošliapaním. Tradične sa tento typ, aj pre svoje vhodné vlastnosti, používa v kanceláriách či priestoroch verejných inštitúcií, ako sú banky alebo úrady, nájsť ich môžeme ale aj v bytoch. Je to predovšetkým z dôvodu širokej škály farieb a vzorov, ktoré sa dajú pomocou slučiek a ich smeru vetkania vyčarovať.

Luxusný vzhľad, ale!

Strihaný vlas, alebo aj striž, má rovnaký základ ako kobercová slučka, kedy následne dôjde k jej prestrihnutiu. Týmto jednoduchým krokom sa celkovo zmení kvalita a charakter koberca. Pri výrobe sú všetky vlákna zarovnané na rovnakú dĺžku, čo dodáva dojem kompaktnosti a jednoty. Ak je vlas strihaný, má koberec hneď o niečo komfortnejší a luxusnejší vzhľad, nehľadiac na fakt, že je aj príjemnejší na dotyk. Veľkú nevýhodu je však jeho ľahšie opotrebenie, či už to sú vyšliapané cestičky v miestach, kadiaľ sa často prechádza, či drážky od koliesok stoličiek – toto poškodenie bohužiaľ neurobí ani ten najšikovnejší majster z Aladinovej dielne. Avšak, strihané koberce sa používajú dnes a denne, a to prevažne v domácnostiach. „Napríklad obývačka je miesto, kde si chcete dopriať komfortnú podlahu. Preto by sme vám tu odporučili koberec strihaný, nie slučkový, pokojne s dlhším vlasom, ale z odolnejších materiálov,“ uvádza Marek Černý zo spoločnosti Môjkoberec.

Ani slučka, ani striž. Čo je to?

Mimo klasické slučkové či strihané varianty kobercového vlákna existujú aj také špeciality, ako je štruktúrovaná slučka alebo kombinácia vyššie spomínaných variantov – teda striž a slučka v jednom. Aby výrobcovia kobercov docielili väčšiu plasticitu a originálnejší vzhľad, skúsili vpletané slučky uťahovať v rôznej dĺžke, čím dali vzniknúť veľmi zaujímavej štruktúre povrchu. Koberec je vďaka tomuto efektu osobitý, stále veľmi odolný a dobre sa udržuje – ideálny ako do silne frekventovaných priestorov, tak do domácnosti. Podobne dobré úžitkové vlastnosti má aj kombinácia oboch technológií, teda slučiek aj ich rozstrihnutie. Také koberce nie sú náchylné na mechanické opotrebenie, pretože nerovnomerné usporiadanie vlákien všetko spoľahlivo skryje.

Témy tohto článku:
 -
Slučkové koberce
 - Strihané koberce