💥 DNI MÔJKOBEREC: Hurá ušetriť až 55% na koberce, podlahy aj doplnky! Iba do pondelka.
Pokládka vinylových aj iných podláh po celej SR + Slovensko. Nemusíte sa o nič starať. Všetko vyriešime od A po Z za Vás. Môjkoberec.sk - all inclusive služby.

Priestor pre formulár a obchodné argumenty

Vinylovú podlahu môžete ale vyskúšať položiť sami. Pripravili sme pre vás krátky návod krok za krokom ako položiť podlahu.

Pokládka vinylovej podlahy krok za krokom

Aké kroky zahŕňa pokládka vinylovej alebo plávajúcej podlahy? V nasledujúcom článku zistíte, čo všetko je potrebné pripraviť pred samotným položením podlahy a na čo si dať pozor počas procesu pokladania. Vďaka tomuto návodu už pre vás nebude nová podlaha takou výzvou.

Dôležitý je hlavne podklad

Akonáhle odstránite starú podlahovú krytinu, je dôležité skontrolovať podklad. Pre bezproblémové položenie novej podlahy by mala byť rovná, suchá a čo najlepšie zbavená prachu. Pokiaľ si všimnete výraznejšie nerovnosti a máte v pláne položenie laminátovej či dokonca drevené podlahy, je potrebné najskôr urobiť samonivelačnú stierku. Výsledná rovnosť podlahy by mala byť 2 mm na meter, pričom vinylová podlaha sa dokáže mierne prispôsobiť aj o trochu väčším nerovnostiam.

Penová podkladová fólia

Akonáhle máte podklad pripravený, čistý a suchý, prichádza na rad príprava na položenie podlahy. Ako podkladová vrstva sa používa napríklad penová fólia mirelon. Na zohnanie sú však aj rôzne ďalšie podložky, kde niektoré sú z jednej strany vybavené izoláciou proti vlhkosti a úniku tepla. Podkladová fólia sa postará o vykrytie zostávajúcich drobných nerovností, tlmí kročajový hluk a slúži ako izolačná vrstva.

Pokládka samotnej podlahy

Až budete mať položený penový podklad, prichádza na rad pokládka podlahy. Bežný je postup z ľavej strany miestnosti do pravej. Pri atypickom tvare je nutné smer kladenia premyslieť s predstihom. Najskôr si položte prvý rad, na ktorý následne nadviažete ďalší. Spoje však nesmú byť hneď za sebou, ale majú sa striedať.

Dilatačné škáryod steny

Pretože ide o pokládku plávajúcej podlahy, nebudete potrebovať žiadne lepidlo. Čo však pri práci oceníte sú dilatačné kolíky na vytvorenie 7 až 10 mm medzery od steny. To je z toho dôvodu, že sa po položení podlaha ešte mierne pohybuje a dilatačná škára slúži ako prevencia pred ohýbaním spojov a krivením. Túto medzeru v poslednej fáze zakryjú lišty.