🤗 AKCIA na vonkajšie koberce a trávy. Zútulnite si domov so zľavou až 40 %.

Koberec ako dominanta izby – ako ho udržiavať?

Koberec ako dominanta izby


Koberce tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho bývania. Aj keď bývajú v moderných domácnostiach často nahradzované modernými podlahovými krytinami, tak aj napriek tomu z našich domovov len tak nevymiznú.

A niet divu, koberce totiž ponúkajú celý rad výhod. Majú funkciu praktickú, ale aj dekoračnú. Celý priestor zútulňujú, sú príjemné na dotyk a zároveň fungujú ako tepelná izolácia. Ak zatúžite po zmene, ľahko ich vymeníte, čo sa pri plávajúcej podlahe nedá urobiť tak ľahko.

Aby koberec plnil svoju funkciu a vyzeral udržiavane, je potrebné sa oň riadne starať a čistiť ho.

Úplnou nevyhnutnosťou, ktorú bude koberec pravidelne vyžadovať je vysávanie. Na to, aby bolo vysávanie efektívne, potrebujete kvalitný podlahový vysávač , ktorý bude zodpovedať typu podláh, ktoré v domácnosti máte. Každý podlahový vysávač je inak vybavený a určený na iné typy podláh. Pre koberce s vyšším vláknom je vhodné zvoliť vysávač vybavený turbokefou , ktorý koberec zároveň „učeše“ a koberec vyzerá stále ako nový. Ak prevažujú vo Vašej domácnosti koberce s nízkym vláknom, pravdepodobne Vám bude vyhovovať ten so základnou podlahovou hubicou. Pre tvrdé podlahy, ako je dlažba a plávajúca podlaha, je potom najlepšou voľbou vysávač vybavený hubicou na tvrdé podlahy .

Vysávače dnes bývajú vybavené vysokým stupňom filtrácie, kedy späť do vysatého priestoru ide vzduch čistejší, než ten, ktorý ste vysali.

 

Vreckový alebo bezvreckový?

 

Každý z nás sa už pravdepodobne niekedy stretol sa href="http://www.elektroefekt.sk/male-domaci-spotrebice/vysavace/sackove-vysavace/"> vreckovým vysávačom , ktorý patrí medzi tradičné vybavenie domácnosti. Takýto vysávač je vybavený určitým typom vrecka s vopred daným objemom. Vrecko je schované vo vnútri vysávača a dá o sebe vedieť vo chvíli, keď vysávač začína strácať na výkone. Najneskôr v túto dobu nastáva správny čas na výmenu prachového vrecka .

Možno Vás napadá, že v takom sáčku sa hromadia roztoče a nečistoty. Áno, je to pravda. Vrecko sa nemení po každom vysávaní, ale až keď je zaplnené. Pokiaľ Vám toto riešenie nevyhovuje, či už z hygienických dôvodov alebo z nutnosti kupovať náhradné prachové vrecká, potom môžete siahnuť po bezvreckovom vysávači . Tie sú tradične vybavené špeciálnou a umývateľnou nádobou. Pri vysávaní sa chová rovnako ako vysávač vreckový, miesto do vrecka však vysávate do nádoby. Tú je po skončení vysávania potrebné vysypať a vyčistiť. Nečistôt sa tak zbavíte hneď a natrvalo. Bezvreckové vysávače sú obľúbené najmä v domácnostiach, kde je alergik.

 

Veľmi obľúbenými sa v poslednej dobe stávajú aj tyčové vysávače , sú veľmi skladné a obľúbené najmä u menších domácností. Ľahko ich postavíte do rohu, kde nikomu a ničomu neprekážajú a sú pripravení na ďalšiu vysávaciu akciu. Ich hlavnou prednosťou je však aj to, že sa pri vysávaní nie musíte ohýbať. U akumulátorových modelov sa môžete stretnúť s prevedením 2 v 1, kedy vysávač môžete používať klasicky na podlahy alebo ako ručný vysávač napríklad na vysatie omrviniek zo sedacej súpravy.