Urobte si to na Vianoce pekné - vybrali sme pre Vás tie naj vianočné tipy.

Video radca: Ako si správne vybrať kusový koberec?


Zhrnutie videa:

Predtým, než si koberec vyberieme, je dôležité si ujasniť, kam ho potrebujeme. Chceme koberec napríklad do spálne, kde je minimálna záťaž, a kde skôr oceníme mäkkosť a pohodlie koberca, alebo skôr chceme koberec do kuchyne, kde je všeobecne vyššia záťaž a väčší dôraz na praktickosť a jednoduchosť upratovania?

Všeobecne platí: dlhší vlas = väčšie pohodlie, ale vyššia náročnosť na údržbu. Kratší vlas je veľmi praktický ale niekedy nemusí byť tak príjemný.

Špeciálnou kategóriou sú koberce Bouclé, ktoré sú bez vlasu. Tieto koberce sa často používajú do priestorov s vysokou záťažou, pretože toho naozaj veľmi vydržia a dajú sa ľahko vyčistiť.

Polypropylén je najzákladnejší materiál, z ktorého sa vyrába väčšina kobercov a delí sa na:

  • BCF - cenovo výhodné koberce základného materiálu
  • Frisé - vlákna sú zmotané do seba, vytvára príjemnejší efekt na dotyk
  • Heatset - špeciálna tepelná úprava pri výrobe, kde dochádza k zjemneniu a vyššej odolnosti vlákna

Koberce z polyesteru sú veľmi mäkké a príjemnejšie na dotyk. Všeobecne považované za lepší materiál ako polyester, ale nemusí mať tak dlhú výdrž.

Koberce môžu mať doplnky ako je napr. Latex = trblietavé vlákno, 3D efekt = prestrihnutie buď ručné alebo strojne robené.

Čo sa týka čistenia a údržby kobercov, shaggy koberce (= s dlhým vlasom) odporúčame vysávať bez rotačnej kefy. Naopak koberce s krátkym vlasom bez obáv môžeme vysávať aj s jeho použitím. Koberce odporúčame raz za rok vyčistiť na mokro alebo dať do profesionálnej čistiarne. Na škvrny odporúčame Aladinov čistič.


Hlavné kategórie kobercov spomínané vo videu:

Koberce Bouclé (bez vlasu)
Koberce BCF (výborná cena)
Koberce Frisé (vlákna zmotaná)
Koberce Heatset (vlákna tepelne upravené)
Koberce Shaggy (dlhý vlas)
Koberce z Polyesteru (veľmi mäkké)
Koberce z Vlny (nezostarnú)

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Ako si vybrať koberec všeobecne